Leczenie endodontyczne jest konieczne w sytuacji kiedy nerwy i naczynia miazgi zęba zostały zainfekowane bakteriami próchnicy, które doprowadzą do procesu nieodwracalnego zapalenia tkanek.
Jednym z pierwszych objawów ostrego zapalenia miazgi, jest silny, pulsujący, często nocny ból zęba.
Ból nasila się przy prowokowaniu temperaturą (zimno, ciepło) i ma charakter promieniujący na różne okolice twarzy oraz na inne zęby. Dlatego często zdarza się, że pacjent ma trudności we wskazaniu zęba przyczynowego.
Z kolei przewlekłe stany zapalne miazgi są podstępnie bezobjawowe. Prowadzą do powolnego obumierania miazgi i często wykrywane są przypadkowo w czasie rentgenodiagnostyki. Zdarza się, że manifestują się zaostrzeniem zapalenia, które toczy się już w obrębie tkanek okołowierzchołkowych korzenia. Bywa też, że tylko zmiana zabarwienia zęba sugeruje, że w miazdze toczy się proces zapalny.
Wśród przyczyn obumarcia miazgi można wymienić przede wszystkim:
– uraz mechaniczny, taki jak np. uderzenie zęba w czasie upadku lub wypadku rowerowego
– oraz zaawansowane choroby przyzębia, kiedy bakterie atakują miazgę od strony patologicznych kieszeni dziąsłowych.
Leczenie endodontyczne, popularnie zwane przewodowym, polega na usunięciu z kanałów wszelkich bakterii oraz chorobowo zmienionej tkanki, a następnie wypełnieniu ich szczelnie materiałem przeznaczonym do tego typu leczenia. Najczęściej jest to gutaperka z uszczelniaczem.
Twarde tkanki zęba po leczeniu kanałowym nie są juz odżywiane tak jak w zębie z żywą miazgą, dlatego trzeba być przygotowanym na możliwe następstwa z tym związane. Głównie dotyczy to zmiany koloru – zciemnienie zębiny, oraz złamania, które są wynikiem kruchości zębiny.
Warto wiedzieć, że po leczeniu kanałowym odzyskujemy ząb, ale często trzeba jeszcze zainwestować w odbudowę jego funkcjonalności i estetyki
Dla zainteresowanych szczegółami leczenia endodontycznego – link z Medycyny Praktycznej dla Pacjentów:
https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107911,leczenie-kanalowe