Dental---Tooth---Dentist---Dentistry-18

Stomatologia zachowawcza

Leczenie zachowawcze, najprościej rzecz ujmując, to leczenie ubytków próchniczych i odbudowa zębów w ich naturalnym kształcie i kolorze.

Próchnica jest chorobą bakteryjną, która prowadzi do demineralizacji twardych tkanek zęba. Jednak przy wczesnym rozpoznaniu zmian i odpowiednim leczeniu, powierzchniowe zmiany próchnicowe są odwracalne.

Bardzo ważna jest skrupulatna diagnostyka oparta na  badaniu wewnątrzustnym uzupełnionym analizą zdjęcia rentgenowskiego, najczęściej pantomograficznego.
Rtg przeglądowe – tzw. pantomogram,  jest podstawą każdego pierwszorazowego badania diagnostycznego. Często potrzebny jest dokładniejszy obraz, dlatego w gabinecie wykonujemy zdjęcie punktowe lub zgryzowe  w formie cyfrowej. Jest to radiovizjografia.
Najbardziej zaawansowanym sposobem rentgenodiagnostyki w stomatologii jest CBCT  czyli tomografia stożkowa.
Wykorzystuje się ją do bardzo dokładnej analizy budowy anatomicznej zęba przed leczeniem endodontycznym.
Natomiast w stomatologii zachowawczej, w skomplikowanych przypadkach klinicznych, CBCT pomaga zlokalizować i ocenić zasięg ubytku, dzięki czemu można wybrać prawidłową metodę leczenia. 

Gdy proces próchnicowy jest bardzo zaawansowany, pacjent musi liczyć się z kilkuetapowym leczeniem jednego zęba, mimo, że w jego mniemaniu ubytek, z którym się zgłosił, był „niewinny”.

Współczesna fotografia stomatologiczna potrafi oddać całą złożoność i podstępność procesu próchniczego.

Próchnica.....
Przewiń na górę